Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Bydgoszczy

Zgromadzenie Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo

Wspólnoty

Opiekun wspólnoty – Ks. Krystian Połomski CM

Zelator Parafialny – Elżbieta Fydrych

Obecnie w Parafii działają 3 róże Żywego Różańca:
Róża Św. Anny – zelator Halina Lewandowska,
Róża Św. Józefa – zelator Danuta Trzebińska.
Róża św. Urszuli Ledóchowskiej – zelator Teresa Albertin

Spotkania z wymianą tajemnic różańcowych odbywają się w każdą 1 sobotę miesiąca. O godz. 7:30 odmawiamy wspólnie Różaniec. O godz. 8:00 jest Msza św. wynagradzająca Matce Bożej.

Żywy różaniec jest to międzynarodowy ruch religijny założony w XIX wieku przez Paulinę – Marię Jaricot (1799 – 1862) w Lyonie, we Francji. Ma charakter modlitewny a jego celem jest, według założycielki, wspomaganie działań misyjnych kościoła.

Uczestnictwo w Żywym Różańcu polega na przynależności do grupy zwanej różą. Każda osoba z róży przez miesiąc odmawia jedną z tajemnic różańcowych. Pierwotnie róża liczyła 15 osób, obecnie zaś – po modyfikacji Różańca przez Jana Pawła II – 20 osób, które zobowiązują się do codziennego odmawiania jednej dziesiątki i rozważania tajemnicy przydzielonej na dany miesiąc.

Kiedy wszystkie osoby należące do jednej róży wypełniają swoje zobowiązanie, wówczas każdego dnia róża odmawia cały Różaniec i rozważane są wszystkie tajemnice. Kto zatem przynależy do Żywego Różańca, chociażby odmówił tylko jedną dziesiątkę Różańca, to każdego dnia w swojej róży uczestniczy w całym Różańcu, a także w odpustach i przywilejach, które Kościół złączył z taką formą modlitwy różańcowej.

Obecnie Żywy Różaniec istnieje prawie w każdej Parafii. Parafialna Wspólnota Żywego Różańca jest jednostką autonomiczną, tzn. wspólnoty parafialne nie łączą się w struktury ogólnokrajowe czy światowe. Żywy Różaniec ma swoją strukturę. Na czele jednej dwudziestoosobowej róży stoi zelator. Nad całą parafialną wspólnotą Żywego Różańca czuwa nadzelator. Jest on równocześnie łącznikiem pomiędzy wspólnotą Żywego Różańca i kapłanem – opiekunem tejże wspólnoty. 
 
Motto wspólnoty: „Uczynić Różaniec modlitwą wszystkich”

Przewodnicząca wspólnoty: Halina Siekierska

Opiekun wspólnoty – Ks. Wojciech Kozłowski CM

Spotkania: trzecia środa miesiąca, godzina 16.00 w kaplicy Domu Parafialnego (Koronka w intencji misji) i w sali Domu Parafialnego.
Wspólnota wspiera duchowo i materialnie dzieła misyjne Kościoła. Działa od początku istnienia parafii.

Wspólnota Charytatywna św. Wincentego a Paulo

Informacje o grupie:
Stowarzyszenie Konferencji św. Wincentego a Paulo
Opiekun wspólnoty: Ks. Krystian Połomski CM

Motto grupy:
“Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych mnieście uczynili”

Cele i zadania naszej wspólnoty:

  • opieka nad chorymi (samotnymi) na miarę naszych możliwości
  • organizowanie paczek świątecznych na święta Wielkanocne i Bożego Narodzenia
  • kwestowanie na rzecz potrzebujących z naszej parafii
  • angażowanie się w prace na rzecz parafii
  • formacja duchowa wspólnoty poprzez uczestnictwo w rekolekcjach, różnego rodzaju wykładach, adoracji Najświętszego Sakramentu

Zapraszamy do działania w naszej wspólnocie.

Chrystus czeka: na Twoje serce, na Twoje ręce, na Twoje usta.

Ty Jesteś Mu Potrzebny!

Zarząd:
ks. Krystian Połomski CM – Prezes Stowarzyszenia

Bożydar Dubalski – Wiceprezes
Urszula Rasiewicz – Skarbnik
Jerzy Teska – Sekretarz
Teresa Wrzeszcz-Głowacka – Członek

Komisja Rewizyjna:
Paweł Powalisz – Przewodniczący
Alicja Urbańska – Członek
Beata Szulc – Członek

Dane
KRS: 0000013726
NIP: 554-24-00-514
REGON: 092792127
Konto bankowe:
Bank Polskiej Spółdzielczości 41 1930 1552 2350 0338 6338 0001


Świetlica działa w poniedziałek, wtorek i czwartek 14.30 – 19.45, w środę zajęcia na kręgielni Łuczniczka, w piątek na basenie „Polonia” Spotkania: codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych.


Świetlica działa od listopada 1999 r. Opiekuje się osobami z różnymi dysfunkcjami psycho-ruchowymi. Uczestnicy podzieleni są na dwie grupy: dziecięcą i młodzieżową.

Terapia uczestników ma charakter rewalidacyjny poprzez nauczanie, rehabilitację ruchową i mentalną, rozwój społeczny i przystosowanie do środowiska. Przebywający w Świetlicy są rehabilitowani i usprawniani metodami: W.Sherborne, M.Ch. Knill, „Dobrego Startu” i terapii zabawą. Prowadzona jest rytmika, zajęcia muzyczne, sportowe i plastyczne oraz terapia „snoezelen”. Organizowane są również imprezy integracyjne, świąteczne, sportowe i kulturalne, na które zaprasza się dzieci również spoza Świetlicy.

Świetlica przyjmuje Wolontariuszy, szkoli ich i roztacza nad nimi opiekę. W Świetlicy odbywają się praktyki studenckie kierunków zgodnych z jej działalnością. Również tutaj licealiści i uczniowie ostatnich klas gimnazjum uczą się rozumienia problemów i potrzeb osób niepełnosprawnych oraz zasad integracji.

Głównym zadaniem Stowarzyszenia jest prowadzenie, rozwijanie i wspieranie działalności Świetlicy poprzez gromadzenie sił i środków potrzebnych na jej wyposażenie i utrzymanie.

Świetlica pomaga bezinteresownie osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom w zakresie:

  • wsparcia duchowego w oparciu o zasady etyki Kościoła Katolickiego
  • opieki duszpasterskiej, kształtowania postaw społecznych i stymulacji rozwoju
  • organizacji wypoczynku i umożliwiania nawiązywania kontaktów społecznych
  • poszukiwania wolontariuszy chętnych do niesienia pomocy osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom

Przewodnicząca wspólnoty: Krystyna Dalewska

Opiekun wspólnoty: ks. Jacek Wachowiak CM

Spotkania: wtorek po Mszy św. o godz. 8.00 w kaplicy Domu Parafialnego

Motto grupy: “Czyż nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który w was jest”

Pierwsza grupa modlitewna o charakterze Odnowy przy parafii powstała na początku lat osiemdziesiątych. Inicjatorem był ks. Zbigniew Kopciński, który pracując w Ruchu Światło-Życie z młodzieżą i rodzicami skierował kilka osób na seminarium Odnowy zorganizowanym przy kościele Księży Jezuitów w Bydgoszczy. Wielu naszych parafian przeżyło takie seminarium, a niektórzy służą w kolejnych jako animatorzy.

Nasza Wspólnota na spotkaniach wielbi Boga, rozważa Słowo Boże, dzieli się doświadczeniami, posługuje modlitwą wstawienniczą o uzdrowienie. Spotkania nasze pomagają nam nie tylko wzrastać w wierze, ale poznawać siebie w relacji do drugiego człowieka, pomagają rozeznawać zadania zgodnie z wolą Bożą. Formuje nas Duch Święty, który działa w bardzo różnorodny sposób. I coraz częściej takie owoce dostrzegamy we Wspólnocie. Co roku organizujemy wyjazdy na ogólnopolskie czuwania Wspólnot Odnowy w Duchu Świętym na Jasną Górę.

Opiekun wspólnoty: ks. Paweł Jakób CM

Spotkania
Spotkania dla kandydatów i ministrantów są w każdą sobotę o godz. 10:00 w dolnym kościele.

Kandydaci
Podczas zbiórek kandydaci zapoznają się z podstawami służby liturgicznej.

Ministranci
Podczas zbiórek ministranci zapoznają się z podstawami służby liturgicznej, uczą się jak służyć do Mszy św. i innych nabożeństw. Każdy ministrant ma wyznaczone w tygodniu jedno służenie obowiązkowe podczas Mszy św. w dni powszednie oraz obowiązkowy udział we Mszy niedzielnej.

Lektorzy
Lektorzy pomagają podczas przygotowań do ważnych uroczystości w parafii. Zawsze podczas Triduum Paschalnego czy Bożego Narodzenia pomagają w pracach przy kościele takich jak dekorowanie czy sprzątanie świątyni. Włączają się w różne dzieła zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i wykształceniem.

Domowy Kościół Ruchu Światło – Życie

Wspólnotę tworzą 4 kręgi, gdzie każdy z kręgów ma swojego opiekuna,

Opiekunowie:
ks. Henryk Michalski CM,
ks. Jacek Wachowiak CM


Spotkania: raz w miesiącu w wyznaczonych rodzinach.


Ruch Światło-Życie powstał przy naszej parafii w roku 1981 z inicjatywy ks. Zbigniewa Kopcińskiego, który zorganizował pierwsze wyjazdy dzieci i młodzieży na rekolekcje oazowe w czasie wakacyjnym. Następnie w roku 1982 pierwsze rodziny z naszej parafii wyjechały na rekolekcje wakacyjne z formacją małżeńską według założeń ks. Franciszka Blachnickiego. Rodziny te kontynuowały formację małżeńską ruchu oazowego według założeń ks. Caffarela w tzw. kręgach.

W okresie najbardziej aktywnej działalności, tj. w latach 1989 – 1990, istniało przy Parafii 6 kręgów Domowego Kościoła. Obecnie, przy Parafii funkcjonują 3 kręgi, gdzie większość rodzin jest członkami wspólnoty parafialnej.

Jako członkowie Domowego Kościoła mamy comiesięczne spotkania, których głównym elementem jest Eucharystia, formacja związana z Ruchem lub z pogłębianiem wiary katolickiej. Na tych spotkaniach także dzielimy się informacjami związanymi z działalnością Ruchu i Parafii.

Członkowie Ruchu angażują się w organizację spotkań na wolnym powietrzu, takich jak wspólne wyjścia do lasu, czy też ogniska przy parafialne, gdzie poprzez wspólne zabawy, śpiew i modlitwę rodziny w parafii wzajemnie lepiej się poznają. Zatem, staramy się kontynuować działania mające również cel długofalowy, mianowicie pozyskanie nowych małżeństw do założenia nowych kręgów naszego Ruchu.

Przewodnicząca wspólnoty: Barbara Rosenthal

Opiekun duchowy: Ks. Jacek Wachowiak CM

Spotkania: w ostatni czwartek miesiąca w kościele dolnym lub w kaplicy Domu Parafialnego.

Apostolstwo Dobrej Śmierci jest stowarzyszeniem modlitewnym. Działalność w Parafii rozpoczęło 19.03.2000 roku.

Celem Apostolstwa jest wypraszanie:

  • wytrwania w łasce uświęcającej dla wiernych katolików
  • dla obojętnych religijnie łaskę nawrócenia
  • dla wszystkich – dobrą i szczęśliwą śmierć

W naszą modlitwę włączane są dusze czyśćcowe. Modlimy się także w bieżących potrzebach Kościoła i świata.

Mottem Apostolstwa Dobrej Śmierci są słowa: „Dobrze żyć to wiele. Dobrze umrzeć to wszystko”.

Przewodnicząca grupy: Pani Aleksandra Bros

Opiekun grupy: ks. Jacek Wachowiak CM,

Spotkania: 27 każdego dnia miesiąca


Apostolat Maryjny wywodzi się ze Stowarzyszenia Cudownego Medalika, które powstało jako odpowiedź na prośbę Niepokalanej, przekazaną Siostrze Katarzynie Laboure podczas objawień w roku 1830.

Po wojnie Stowarzyszenie w Polsce zostało zlikwidowane przez władze państwowe, a wskrzeszone w roku 1980 przez Misjonarza, Ks. Teofila Hermanna właśnie pod nazwą Apostolat Maryjny.

Zadaniem Apostoła Maryjnego jest świadectwo wiary i czynienie dobra za wstawiennictwem Niepokalanej, posługując się Cudownym Medalikiem, który nam Maryja ofiarowała.

W naszej Parafii Apostolat Maryjny powstał w roku 1991. Założył go Ks. Teofil Hermann. Pierwszym opiekunem wspólnoty był Ks. Henryk Surma, a Przewodniczącą Pani Jadwiga Wilk.

Obecnie grupa liczy 27 osób. Opiekunem duchowym jest Ks. Jacek Wachowiak, natomiast Przewodniczącą grupy – Pani Aleksandra Bros.

Spotkania formacyjne odbywają się 27 dnia każdego miesiąca. Najbliższe spotkanie odbędzie się 27 października (czwartek) o godz. 16.30 w kościele górnym.

Zapraszamy do modlitwy i zaangażowania się w życie Apostolatu.

Wszystko z Niepokalaną! Informacje dotyczące samych objawień, historii Stowarzyszenia, formacji, zadań można odnaleźć na stronie www.apostolat.pl Zachęcamy do owocnej lektury.

„Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” ( Mt 25, 40).

Opiekun:
Aleksandra Kłaput-Wiśniewska
Ks. Krystian Połomski CM

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do śledzenia wydarzeń z życia scholii a przede wszystkim zachęcamy gorąco wszystkich śpiewających (i tych po szkole muzycznej i tych co tylko pod prysznicem) do wspólnego muzykowania. Próby odbywają się w każdą środę o godz. 18.00 w sali Domu Parafialnego. Każdy nowy głos na wagę złota!