Parafialny Jarmark Świąteczny
Termomodernizacja Domu Zgromadzenia

Sanktuaria małopolski i Podhala

Termin : 07-10.12.2022
W cenie: 3x nocleg w pokojach 2-3 i 4 osobowych, 3x śniadanie, 3x obiadokolacja, wejściówki i bilety, przejazd wysokiej klasy autokarem turystycznym firmy TRANS-BYD, dodatkowe ubezpieczenie, przewodnik, wieczór przy góralskiej muzyce na żywo, dodatkowy poczęstunek.

Całkowity koszt: 800 zł od osoby

1) Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu

Ludźmierz jest najstarszą parafią katolicką na Podhalu. W ołtarzu głównym znajduje się figurka Matki Boskiej Ludźmierskiej, nazywanej Gaździną Podhala, która od czasów średniowiecza przyciąga pielgrzymów. Ciekawostką ogrodów Ludźmierskich są tzw. wrota wiary: pod drewnianą konstrukcją umieszczono dzwon, którego dźwiękiem każdy człowiek w sposób symboliczny może ogłosić niebu i ziemi swoje odnowienie wiary.

2) Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem Votum wdzięczności za cud ocalenia życia Ojca Świętego Jana Pawła II w dniu 13 maja 1981r.

3) Kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaszczurówce

Kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa została wzniesiona w latach 1904-1908 według projektu Stanisława Witkiewicza. We wnętrzu zobaczymy ołtarz główny również zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza, wykonany w szkole Przemysłu Drzewnego. Ołtarz ma kształt chałupy góralskiej, po jego bokach podziwiać możemy piękne witraże także autorstwa Witkiewicza.

4) Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem

Cudowny Medalik objawiła Niepokalana Maryja św. Katarzynie Laboure, siostrze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia. Podczas jednego z objawień w 1830 r. usłyszała ona słowa: Postaraj się o wybicie i rozpowszechnienie medalika według tego wzoru. Wszyscy, którzy będą go nosić z ufnością i wiarą, otrzymają wiele łask. Św. Katarzyna zobaczyła dwie strony medalika. Na awersie postać Maryi, która wyciąga ku ziemi ręce, z których emanują promienie oznaczające łaski zlewane na ludzi. Maryję otacza napis: O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy.

5) Kaplica Gąsieniców oraz Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku

Kaplica Gąsieniców była pierwszym budynkiem sakralnym na terenie Zakopanego. Wybudowana została dzięki staraniom Pawła Gąsienicy około roku 1800, stała się też kaplicą nagrobną dla niego i jego żony Reginy.

Jak głosi legenda, fundusze na jej budowę zostały pozyskane z łupów zbójników, którzy w ten sposób chcieli odpokutować za swoje grzechy.

Cmentarz Zasłużonych jest pierwszym zakopiańskim cmentarzem, założony w drugiej połowie XIX wieku. Na Pęksowym Brzyzku znajduje się około 500 grobów, w tym 250 osób zasłużonych m.in. grób Kornela Makuszyńskiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera czy Jana Długosza. Prawie wszystkie nagrobki są niepowtarzalnymi dziełami sztuki: kapliczkami, góralskimi krzyżami, rzeźbionymi w motywy podhalańskie, malowanymi na szkle lub wykonanymi w drewnie, metalu lub kamieniu.

6) Jasna Góra – sanktuarium wraz z klasztorem zakonu paulinów w Częstochowie, położone na wzgórzu o tej samej nazwie. Jedno z ważniejszych miejsc kultu maryjnego oraz najważniejsze centrum pielgrzymkowe katolików w Polsce, ze znajdującym się obrazem Matki Bożej Częstochowskiej.

7) Pustelnia Brata Alberta – niewielki drewniany budynek w klasztorze Albertynek na Kalatówkach w Zakopanem.
Wybudowany został w 1901. Jest to skromny w formie dwuizbowy budynek z poddaszem, niewielkim gankiem i wąskim przedsionkiem. Jeden pokoik przeznaczony był na pomocnicze pomieszczenie dla księży, którzy odprawiali msze święte w kaplicy albertynek, drugi na celę dla brata Alberta, czyli Adama Chmielowskiego, założyciela tego klasztoru.

* ZAPISY NA PIELGRZYMKĘ TRWAJĄ DO 20 LISTOPADA 2022 LUB DO MOMENTU ZAJĘCIA WSZYSTKICH WOLNYCH MIEJSC

* NA PIELGRZYMKĘ ZAPISAĆ SIĘ MOŻNA W BIURZE PARAFIALNYM LUB W ZAKRYSTII PO KAŻDEJ MSZY ŚW. PRZY ZAPISANIU SIĘ NA PIELGRZYMKĘ POBIERANA JEST ZALICZKA W WYSOKOŚCI 200 ZŁOTYCH

* SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE MOŻNA UZYSKAĆ U KS. KRYSTIANA ORAZ W BIURZE PARAFIALNYM

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !